چاپ جعبه

چاپ جعبه در دنیای امروز بسیار مهم می باشد . چرا که در دنیای پر رقابت امروز که فرصت هر کالا برای خود نمایی و جذب مشتری فقط چند ثانیه است ، چاپ جعبه های لوکس اهمیت زیادی دارد . بی شک کالایی برنده رقابت است که جذاب و چشم نوازتر باشد. صنعت بسته بندی طی سال های اخیر پیشرفت های بسیاری در رابطه با چاپ و تولید انواع جعبه های مقوایی داشته است . ما نیز در مجموعه چاپ سه پاس با استفاده از نرم افزارهای طراحی و سه بعدی ساز ها،امکان طراحی و چاپ انواع جعبه ها را در سریع ترین زمان داریم.

برای مشاوره رایگان در رابطه با طراحی ابعاد و طرح انواع جعبه ها با شماره تلفن های 33328695-024 و یا 09127423874 تماس حاصل نمایید.

پاسخگوی شما عزیزان در تلگرام و واتس آپ خواهیم بود.

در واقع چاپ جعبه چهره و شخصیت کالاست و مشتری از طریق آن محصول را شناسایی می کند. یکی از وظایف تبلیغات این است که تصویر بسته بندی را در ذهن مشتری حک کند که این موضوع برای برند سازی بسیار حائز اهمیت است.چاپ جعبه در حکم تبلیغات بیلبوردی در مغازه هاست و در واقع محصولی فروش بالا دارد که از یک بسته بندی جذاب بهره ببرد. لازم است که یک بسته بندی به آسانی مشخص و در قفسه فروشگاه قابل تشخیص باشد. جعبه و یا بسته بندی محصول به غیر از معرفی محصول وظیفه حفاظت از آن را نیز دارد . بسیاری از محصولات باید در برابر ضربات احتمالی محافظت گردند. برای همین منظور از مقواهای گرم بالا در چاپ جعبه استفاده می شود.  

به عنوان مثال چاپ جعبه های لوازم یدکی خودرو بایستی مقوا پشت طوسی 300 گرم و یا ایندربرد 300 گرم باشند تا از ضربه خوردن به قطعات جلوگیری نمایند. ما در مجموعه خود با در اختیار داشتن ماشین آلات به روز دنیا توانایی چاپ انواع جعبه نظیر جعبه های دارویی، بهداشتی، لمینتی، جعبه های لوازم یدکی خودرو، جعبه های پیراهنی و یا چاپ جعبه های بسته بندی پوشاک و…. را داریم.

چاپ جعبه و انواع آن

چاپ و تولید جعبه انواع مختلفی دارد : 

1- چاپ جعبه های دارویی

2 – چاپ جعبه های بهداشتی ( دستمال کاغذی  و مواد غذایی )

3 – چاپ جعبه لمینتی

4 – چاپ جعبه پیراهن و پوشاک

5- چاپ جعبه های نایلون فریزر و زباله

6- چاپ جعبه چای

7- چاپ جعبه لوازم یدکی

8- وغیره …

به طور استاندارد جعبه های دارویی بر روی مقوا ایندر برد چاپ میشود. با توجه به نوع و جنس کاغذ کیفیت کارچاپ شده بالا بوده و استحکام مورد نیاز را نیز دارد. چاپ جعبه های دارو به طور استاندارد ساده انجام می شود،به این صورت که در یک طرف جعبه دارو،اطلاعات سازنده و مشخصات دارو به صورت فارسی چاپ می شود و در طرف دیگر همان مشخصات به صورت انگلیسی.

برای کسب اطلاعات تخصصی در رابطه با چاپ جعبه دارو بر روی لینک چاپ جعبه دارو کلیک نمایید.

جعبه های بهداشتی به جعبه هایی اطلاق می شود که برای بسته بندی محصولاتی مانند دارو،محصولات غذایی و یا  لوازم بهداشتی آرایشی استفاده می شود. جعبه های بهداشتی که برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود با پوشش هایی مانند پلی اتیلن محافظت می شود.اما چاپ جعبه های دستمال کاغذی بر روی مقوا پشت طوسی صورت می گیرد.

برای کسب اطلاعات تخصصی در رابطه با چاپ انواع جعبه دستمال کاغذی بر روی لینک چاپ جعبه دستمال کاغذی کلیک فرمایید.

چاپ جعبه های لمینتی : laminate در لغت به معنای چسباندن است و در صنایع بسته بندی به معنای چسباندن یک سطح کاغذ یا مقوای چاپ شده به سطح انواع کارتن اطلاق می گردد، دسته بندی جعبه های لمینیتی براساس کارتن مورد استفاده در لایه زیرین لمینیت دسته بندی می گردد. این نوع از جعبه ها عموما دارای استحکام بسیار بالایی می باشند و در صنایع بسته بندی سنگین مورد استفاده قرار میگیرند. معمولا جعبه های لمینیتی به عنوان بسته بندی دوم (بسته بندی اول توسط جعبه های بهداشتی صورت می گیرد) استفاده می شود .

جعبه های پیراهنی در حالت کلی به جعبه هایی گفته می شود که برای بسته بندی پوشاک استفاده می شود.این جعبه ها معمولا با عملیات های تکمیلی مانند طلاکوب،سلفون و برجسته سازی،چشم نواز تر و شیک می شوند تا بتوان به عنوان کادو از آن استفاده کرد.

ما در مجموعه خود بر روی چاپ جعبه های پیراهن و لیبل جوراب تمرکز زیادی داشته و تجربه بسیاری در این زمینه داریم.جعبه و لیبل جوراب بر روی مقوا پشت طوسی و ایندربرد چاپ می شود که پس از انجام مراحل تکمیلی،تیغ زنی شده و آماده می شود.

مزایای چاپ جعبه مقوایی

1- در مقابل پاره شدن ، کشش و فشار مقاوم و محکم است.
2- کاغذ قابل بازیافت بوده و در محیط سریعا تجزیه می شود.
3- دارای قابلیت چاپ و رنگ برای تبلیغات می باشد لذا فروش را بالا میبرد.
4- در هنگام تهیه کاغذ و مواد اولیه این بسته ها را می توان بصورت مقاوم به رطوبت . تهیه نمود.
5- قابلیت بسته بندی اقلام بهداشتی نظیر دستمال کاغذی را دارد.
6- مواد اولیه کاغذ ارزان بوده و از منابع طبیعی تهیه می شود.
7- به منظور تهویه بسته های کاغذی و مقوایی با توجه به نوع محصول می توان به راحتی سوراخی تهیه نمود.
8- بسته های مقوایی تا حد زیادی در مقابل افزایش و یا کاهش دما محصولات را محافظت مینماید.
9- به ابعاد و اشکال مختلف و به تبعیت از شکل محصول ، طریقه عمل و……می توان آنها را طراحی نمود.
10- در صورت تکان ها و حرکات ناشی از حمل ونقل مانع از آسیب رسیدن به محصول می شوند. و در صورت برخورد محصول با بدنه بسته دچار خسارت نمی شوند.

نکات فنی درباره چاپ جعبه با انواع مقوا

چاپ و ساخت جعبه باانواع مختلفی از مقوا قابل انجام است : 

مقوای پشت طوسی (Grey Back Box): 

استفاده از مقوای پشت طوسی به علت بازیافتی بودن لایه ی زیرین آن، معمولا در جعبه هایی رایج است که از نظر بهداشتی خیلی حائز اهمیت نیستند. و استفاده از آنها برای بسته بندی مواد غذایی و دارویی از نظر قانونی ممنوع است. این جعبه ها معمولا برای بسته بندی انواع ابزار و قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. 

گراماژ این نوع مقوا معمولا از ۲۳۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰ الی ۵۰۰ گرم می باشد. گرماژ مقوای مصرفی معمولا بر اساس وزن قطعه ای که داخل آن قرار می گیرد و سایز جعبه متغییر است. 

مقوای پشت سفید (White Back Box): 

از این نوع مقوا بیشتر جهت تولید جعبه های دارویی و جعبه های آرایشی و بهداشتی نظیر دستمال کاغذی، خمیر دندان، شیرینی، سیگار و جعبه انواع حبوبات و … مورد استفاده قرار می گیرد. به علت بالا بودن کیفیت بافت پشت مقوا که از مواد اولیه کاملا مرغوب و دست اول استفاده گشته این نوع مقوا از نظر بهداشتی دارای رتبه بالایی است.  از خصوصیات مقواهای پشت سفید به مقاومت بالاتر در برابر خم کردن (سختی بیشتر) نسبت به مقوای پشت طوسی و براقیت و قابلیت چاپ بالا در رو و پشت آن میتوان اشاره کرد.

انواع پوشش ها برای چاپ جعبه

هنگامی که از کاغذ یا مقوای گلاسه برای چاپ استفاده می شود, برای محافظت بیشتر از سطح چاپ پوشش برای آن در نظر گرفته می شود. روش های متفاوتی برای پوشش چاپ وجود دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شوند:سیلک، لترپرس ،افست.

روکش سلفون در چاپ جعبه 

بخش دیگر از انواع متداول پوشش به کار گرفته شده، نمونه ای است که سلفون نام دارد و خود مستقلا توسط دستگاه مخصوص این کار انجام میگیرد. در این روش لایه ای از پوشش نازک پلاستیک روی سطح کار چسبانده می شود و انواع متفاوتی نظیر مات، براق و غیره دارد. در این شیوه سلفون رول به کمک دستگاهی به وسیله چسب روی سطح کاغذ یا مقوا چسبانده می شود. البته دستگاه های مورد استفاده در این بخش با تنوع نیمه ماشینی تا ماشینی وجود داشته و دو نوع حرارتی و ساده دارد.در مدل حرارتی، سلفون به واسطه حرارت نشست بهتری روی سطح چاپی دارد. مزیت خوب سلفون نسبت  بهUV  ، استحکامی است که به سطح چاپی میدهد و در ضمن احتمال ترک خوردن را از بین می برد

روکش یووی در چاپ جعبه

پوشش UV برجسته و کاملا مشخص است.این نوع چاپ به همان شیوه سیلک اسکرین انجام می شود و نوعی مواد مصرفی ، کار را مات یا براق می کند. معمولا ترکیب هر دو UV مات و براق را برای مشخص کردن قسمت های مختلف یک کار چاپی به کار میگیرند. ماده مصرفی در این نوع پوشش به روش ماورا بنفش خشک می شود و دلیل نام گذاری آن نیز به همین خاطر است.

قشر پوشش در این شیوه بیشتر از افست و لترپرس است.پس از چاپ رنگ مخصوص و جذب پودر در محل چاپ شده و گذر از اشعه و حرارت یووی , سطح چایی برجسته و متمایز از سایر نقاط می شود. هر چند در اینجا این روش به عنوان پوشش تزینی مطرح شده است ولی این شیوه به عنوان تکنیک مستقل چایی قابل بحث است که ویژگی منحصر به فرد آن برجستگی سطوح رنگ های چاپ شده است.

روکش ورنی در چاپ جعبه

ورنی گرم: ورنی گرم را به همان شیوه سیلک اسکرین بر روی مواد چاپ می کنند.به دلیل وجود مواد نفتی در ماده ورنی گرم ،معمولا کاتالوگ یا بروشور که با پوشش ورنی گرم چاپ شده اند بوی نامطبوعی از خود ساطع می نمایند. امروزه اسانس های خوشبو کننده به ورنی افزوده می شود.

ورنی سرد: ورنی سرد یا ورنی چاپ را با ماشین افست بر روی کار چاپی،چاپ میکنند و تنها پوششی برای تثبیت رنگ است و تقریبا هیچگونه جلا و درخشندگی ندارد.

برجسته کاری و طلاکوبی برای چاپ جعبه

برجسته کاری و طلا کوبی چاپ جعبه از جمله شیوه های موثری است که در افزایش زیبایی جعبه و ایجاد جلوه های بصری ویژه در آن مورد استفاده واقع می شود. انواع شیوه های برجسته کاری را میتوان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:

  • برجسته کاری ساده ،که معمولا با طلاکوبی استفاده می شود.
  • که جلوه ای مخالف برجسته کاری ایجاد می نماید.
  • برجسته کاری نا اشکار ،که تنها منجر به برجستگی سطح می شود و از طلاکوبی  یا مرکب در ان سطح استفاده نمی شود.
  • برجسته کاری انطباق یافته ،که سطح برجسته با عناصر چاپ شده یا طلاکوبی شده انطباق می یابد.
  • برجسته کاری ترکیبی ،که در این حالت ,همزمان عملیات برجسته کاری و طلاکوبی توسط یک قالب انجام میشود.
  • برجسته کاری پاستلی ،که با ایجاد سایه های رنگی در سطح کار همراه است
  • برجسته کاری پرداخت کاری شده ،که سطح کار حالتی صیقلی و لعاب خورده می یابد.
  • داغ زنی ،که با افزایش حرارت انجام می شود.
برش و قالب تیغ در چاپ جعبه

در طراحی برخی از انواع چاپ جعبه ، لحاظ نمودن پارامتر هایی که امکان تهیه نمونه های جعلی مشابه را به حداقل برسانند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله این موارد میتوان به بسته بندی هایی اشاره نمود که محتوای اشیا گران قیمت و یا مواد دارویی بوده  و در واقع تنها پارامتر موید محتوی ،بسته بندی است. همچنین برخی از برند ها ،جهت کمک به شناسایی محصولات خود نسبت به نمونه های جعلی و حفظ خوشنامی برند خود در بازار فروش ،از شیوه های ضد جعل در طراحی بسته بندی و برچسب محصولات بهره می برند