چاپ جعبه

چاپ جعبه(box printing)

   چاپ جعبه در دنیای امروز بسیار مهم می باشد . هرچقد محصول با کیفیتی داشته باشید اما از یک بسته بندی زیبا و جذاب بهره نبرید،فرصت معرفی محصول خود به مشتری را از دست داده اید. چرا که در دنیای پر رقابت امروز که فرصت هر کالا برای خود نمایی و جذب مشتری فقط چند ثانیه است ، چاپ جعبه های لوکس اهمیت زیادی دارد . بی شک کالایی برنده رقابت است که مسائل بصری و جذاب بودن بسته بندی و جعبه محتوی محصول را  در نظر گرفته باشد. صنعت بسته بندی طی سال های اخیر پیشرفت های بسیاری در رابطه با چاپ و تولید انواع جعبه های مقوایی داشته است به طوری که میتوان توسط نرم افزارهای 3بعدی ساز،نمایشی از جعبه و بسته بندی خود قبل از چاپ را بدست آورد.  ما نیز در مجموعه چاپ سه پاس با استفاده از نرم افزارهای طراحی و سه بعدی ساز ها،امکان طراحی و چاپ انواع جعبه ها را در سریع ترین زمان داریم و میتوانیم به صورت رایگان طرح مورد نظر شما را طراحی کنیم و به صورت 3 بعدی نمایش دهیم.مهمترین عامل برای یک بسته بندی حرفه ای،طرح بسته بندی یا جعبه می باشد که طراحی 3 بعدی این امکان را فراهم میکند تا اشکالات و تغییرات مد نظر را اعمال کرد و دید کلی از بسته بندی بدست آورد.

برای مشاوره رایگان در رابطه با طراحی و چاپ انواع جعبه و دریافت طرح 3 بعدی با شماره تلفن 09127423874 تماس حاصل فرمایید.

پاسخگوی شما عزیزان در تلگرام و واتس آپ خواهیم بود.

جهت آشنایی با انواع جعبه های مقوایی و دریافت فایل 3 بعدی جعبه مد نظر خود به سایت www.sepasp.ir مراجعه نمایید.

در واقع چاپ جعبه چهره و شخصیت کالاست و مشتری توسط بسته بندی با محصول ارتباط برقرار میکند. یکی از وظایف تبلیغات این است که تصویر بسته بندی را در ذهن مشتری حک کند که این موضوع برای برند سازی بسیار حائز اهمیت است که موجب می شود مشتری تبلیغات Face to Face را به صورت رایگان برای ما انجام دهد. چاپ جعبه در حکم تبلیغات بیلبوردی در مغازه هاست و در واقع محصولی فروش بالا دارد که از یک بسته بندی جذاب بهره ببرد. لازم است که یک بسته بندی به آسانی مشخص و در قفسه فروشگاه قابل تشخیص باشد به طور کلی بسته بندی باید جلوه ظاهری بالایی داشته باشد. جعبه و یا بسته بندی محصول به غیر از معرفی محصول وظیفه حفاظت از آن را نیز دارد. بسیاری از محصولات باید در برابر ضربات احتمالی محافظت گردند. برای همین منظور از مقواهای گرم بالا برای محصولاتی که وزن بالایی دارند و همچنین حساس به ضربه هستند استفاده می شود. چاپ جعبه ارزان در بسیاری از مواقع می تواند در کاهش هزینه ها مفید باشد اما این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که برای داشتن یک بسته بندی با کیفیت بالا چاپ جعبه ارزان معقول نخواهد بود.

به عنوان مثال چاپ جعبه های لوازم یدکی خودرو بایستی مقوا پشت طوسی 300 گرم و یا ایندربرد 300 گرم باشند تا از ضربه خوردن به قطعات جلوگیری نمایند و برای محصولات سنگین از جعبه های لمینتی باید استفاده شود. ما در مجموعه خود با در اختیار داشتن ماشین آلات به روز دنیا توانایی چاپ انواع جعبه دارویی، بهداشتی، لمینتی، جعبه های لوازم یدکی خودرو، جعبه های پیراهنی و چاپ جعبه های بسته بندی پوشاک و…. را داریم.

چاپ جعبه و انواع آن

   چاپ و تولید جعبه انواع مختلفی دارد : 

1- چاپ جعبه های دارویی

2 – چاپ جعبه های بهداشتی ( دستمال کاغذی  و مواد غذایی )

3 – چاپ جعبه لمینتی

4 – چاپ جعبه پیراهن و پوشاک

5- چاپ جعبه های نایلون فریزر و زباله

6- چاپ جعبه چای

7- چاپ جعبه لوازم یدکی

8- چاپ جعبه لامپ

9- و …

به طور استاندارد جعبه های دارویی بر روی مقوا ایندر برد چاپ میشود. با توجه به نوع و جنس کاغذ کیفیت کارچاپ شده بالا بوده و استحکام مورد نیاز را نیز دارد. چاپ جعبه های دارو به طور استاندارد ساده انجام می شود،به این صورت که در یک طرف جعبه دارو،اطلاعات سازنده و مشخصات دارو به صورت فارسی چاپ می شود و در طرف دیگر همان مشخصات به صورت انگلیسی. مقواهای ایندربرد با نام مقواهای بهداشتی در بازار شناخته شده اند که این علت باعث استفاده این مقوا برای جعبه های دارویی شده است.

برای کسب اطلاعات تخصصی در رابطه با چاپ انواع جعبه دارو بر روی لینک چاپ جعبه دارو کلیک نمایید.

جعبه های بهداشتی به جعبه هایی اطلاق می شود که برای بسته بندی محصولاتی مانند دارو،محصولات غذایی و یا  لوازم بهداشتی آرایشی استفاده می شود. جعبه های بهداشتی که برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود با پوشش هایی مانند پلی اتیلن محافظت می شود یا خود محصول طوری بسته بندی می شود که تماس مستقیم با مقوا نداشته باشد. 

چاپ جعبه های دستمال کاغذی بر روی مقوا پشت طوسی صورت می گیرد. دستمال کاغذی در اندازه های 100 برگی،200 برگی و 300 برگی تولید می شود که با توجه به این موضوع جعبه و بسته بندی برای دستمال کاغذی طراحی می شود.

برای کسب اطلاعات تخصصی در رابطه با چاپ انواع جعبه دستمال کاغذی بر روی لینک چاپ جعبه دستمال کاغذی کلیک فرمایید.

چاپ جعبه های لمینتی (laminate): در لغت به معنای چسباندن است و در صنایع بسته بندی به معنای چسباندن یک سطح کاغذ یا مقوا یا گلاسه چاپ شده به سطح انواع کارتن اطلاق می گردد. دسته بندی جعبه های لمینیتی براساس کارتن مورد استفاده در لایه زیرین لمینت دسته بندی می گردد. این نوع از جعبه ها عموما دارای استحکام بسیار بالایی می باشند و در صنایع بسته بندی سنگین مورد استفاده قرار میگیرند. معمولا جعبه های لمینتی به عنوان بسته بندی دوم (بسته بندی اول توسط جعبه های بهداشتی صورت می گیرد) استفاده می شود .چاپ جعبه کارتنی نیز برای بسته بندی کلی استفاده می شود و به عنوان جعبه مادر برای حمل و نقل جعبه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. جعبه های کارتنی مادر،هم به صورت لمینتی و هم به صورت خام تولید می شوند. جعبه های کارتنی لمینتی دارای چاپ 4 رنگ افست می باشند اما کارتن های خام میتواند بدون چاپ و یا چاپ تک رنگ باشند.

جعبه های پیراهنی در حالت کلی به جعبه هایی گفته می شود که برای بسته بندی پوشاک استفاده می شود.ساختار این جعبه ها به صورت 2 تکه بوده و به صورت درب و زیره می باشند.این جعبه ها معمولا با عملیات های تکمیلی مانند طلاکوب،سلفون و برجسته سازی،چشم نواز تر و شیک می شوند تا بتوان به عنوان کادو از آن استفاده کرد. به همراه جعبه های پیراهنی که برای بسته بندی پیراهن استفاده می شود،یک مقوا برای حفظ این محصول در بین آن قرار میگیرد که به مقوای داخل پیراهن معروف است. این مقوا دارای ساختار و شکل متناسب با پیراهن می باشد که چاپ و طرحی بر روی آن نیست و تنها تیغ زنی می شود.

ساختار جعبه های جوراب نیز مانند جعبه پیراهنی می باشد و به صورت دو تکه تولید می شوند. درب و زیره جعبه جوراب مقوا 300 گرم پشت طوسی و یا ایندربرد می باشد. زیره این جعبه نیز به درخواست مشتری می تواند چاپ شود و یا یک رنگ تمپلات جهت زیبایی بیشتر داشته باشد. درب جعبه نیز میتواند سلفون کشی، طلاکوب و یا برجسته سازی شود. اتیکت های جوراب طرحی همانند جعبه دارند و به صورت یک پک زیبا به همراه جعبه در اختیار مشتری قرار میگیرد. تمام عملیات های تکمیلی را نیز می توان بر روی اتیکت  نیز انجام داد.

ما در مجموعه خود بر روی چاپ جعبه های پیراهن و لیبل جوراب تمرکز زیادی داشته و تجربه بسیاری در این زمینه داریم. جهت مشاهده نمونه کارهای ما به بخش نمونه کارها مراجعه نمایید.

نکات مهم در طراحی جعبه و بسته بندی های مقوایی

 1- برای طراحی جعبه ابتدا باید اطلاعاتی در مورد صلیقه بازار،وزن محصول،نوع محصول،مکان و زمان استفاده و … در اختیار طراح قرار داد تا بتوان طرحی طراحی کرد که متناسب با موارد ذکر شده باشد. در نتیجه سعی کنید در مشاوره با طراح اطلاعات مناسب در اختیار وی قرار دهید.
2- برای شروع طراحی یک بسته بندی،ابتدا باید ساختار بسته بندی مشخص شود و بررسی های لازم جهت سهولت بسته بندی در کارخانه مورد نظر صورت گیرد.جعبه نهایی باید کاملا مطابق با نیاز مشتری باشد و از نظر سایز و زیبایی ایرادی نداشته باشد. بدین منظور ما در چاپ سه پاس این توانایی را داریم تا طرح سه بعدی جعبه را پیش از چاپ طراحی کنیم تا نیازی به اختصاص هزینه گزاف نباشد.
3- پس از طراحی ساختار و  طراحی طرح تیغ بسته بندی،طرح مورد نظر طراحی می شود. طرح باید با خط تیغ انطباق یابد تا مشکلی بعد از تیغ زنی پیش نیاید،پس طرح خود را با دقت بررسی نمایید.
4- پس از نهایی شدن طرح کار برای لیتوگرافی ارسال می شود. فایل مورد نظر باید با فرمت های استاندارد ارسال شود تا تغییری در رنگ و ساختار فایل به وجود نیاید زیرا در غیر این صورت کار چاپی با طرح اختلاف خواهد داشت.
 

مزایای چاپ جعبه مقوایی

1- در مقابل پاره شدن ، کشش و فشار مقاوم و محکم است.
2- کاغذ قابل بازیافت بوده و در محیط سریعا تجزیه می شود.
3- دارای قابلیت چاپ و رنگ برای تبلیغات می باشد لذا فروش را بالا میبرد.
4- در هنگام تهیه کاغذ و مواد اولیه این بسته ها را می توان بصورت مقاوم به رطوبت . تهیه نمود.
5- قابلیت بسته بندی اقلام بهداشتی نظیر دستمال کاغذی را دارد.
6- مواد اولیه کاغذ ارزان بوده و از منابع طبیعی تهیه می شود.
7- به منظور تهویه بسته های کاغذی و مقوایی با توجه به نوع محصول می توان به راحتی سوراخی تهیه نمود.
8- بسته های مقوایی تا حد زیادی در مقابل افزایش و یا کاهش دما محصولات را محافظت مینماید.
9- به ابعاد و اشکال مختلف و به تبعیت از شکل محصول ، طریقه عمل و……می توان آنها را طراحی نمود.
10- در صورت تکان ها و حرکات ناشی از حمل ونقل مانع از آسیب رسیدن به محصول می شوند. و در صورت برخورد محصول با بدنه بسته دچار خسارت نمی شوند.

نکات فنی درباره چاپ جعبه با انواع مقوا

چاپ و تولید جعبه با انواع مختلفی از مقوا قابل انجام است : 

مقوای پشت طوسی (Grey Back Box): 

استفاده از مقوای پشت طوسی به علت بازیافتی بودن لایه ی زیرین آن، معمولا در چاپ و بسته بندی جعبه هایی استفاده می شود که تماس مستقیم مقوا با محصول مهم نباشد. در حالت کلی استفاده از مقوا پشت طوسی برای بسته بندی مواد غذایی و دارویی از نظر قانونی ممنوع است. این جعبه ها معمولا برای بسته بندی انواع ابزار و قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. طی سال های اخیر مقواهای پشت سفید که از جنس مقواهای پشت طوسی هستند تولید شده اند. مقواهای پشت سفید را میتوان برای جعبه هایی نظیر چای و یا محصولی که تماس مستقیم با مقوا ندارد را استفاده کرد.

گراماژ این نوع مقوا معمولا از ۲۳۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰ الی ۵۰۰ گرم می باشد. گرماژ مقوای مصرفی معمولا بر اساس وزن قطعه ای که داخل جعبه قرار می گیرد و سایز جعبه انتخاب می شود. کیفیت جعبه و بسته بندی که با مقوا گرم بالا چاپ و تولید شده در مقایسه با مقواهای گرم پایین،بالاتر بوده و به مراتب قیمت تمام شده آن نیز بیشتر است 

مقوای پشت سفید (White Back Box): 

از این نوع مقوا بیشتر جهت تولید جعبه های دارویی و جعبه های آرایشی و بهداشتی نظیر دستمال کاغذی، خمیر دندان، شیرینی، سیگار و جعبه انواع حبوبات و … مورد استفاده قرار می گیرد. به علت بالا بودن کیفیت بافت پشت مقوا که از مواد اولیه کاملا مرغوب و دست اول استفاده گشته این نوع مقوا از نظر بهداشتی دارای رتبه بالایی است و با نام ایندربرد شناخته می شود. از خصوصیات مقواهای ایندربرد به مقاومت بالاتر در برابر خم کردن (سختی بیشتر) نسبت به مقوای پشت طوسی،کیفیت چاپ بالاتر و براقیت در رو و پشت آن میتوان اشاره کرد.

انواع پوشش ها برای چاپ جعبه

هنگامی که از کاغذ یا مقوای گلاسه برای چاپ استفاده می شود, برای محافظت بیشتر از سطح چاپ پوشش برای آن در نظر گرفته می شود. روش های متفاوتی برای پوشش چاپ وجود دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شوند:سیلک، لترپرس ،افست.

روکش سلفون در چاپ جعبه 

بخش دیگر از انواع متداول پوشش به کار گرفته شده، نمونه ای است که سلفون نام دارد که توسط دستگاه سلفون کش،بر روی کار چاپی قرار میگیرد. در این روش لایه ای از پوشش BOPP روی سطح کار چسبانده می شود و انواع متفاوتی نظیر مات , براق دارد. البته دستگاه های مورد استفاده در این بخش،با تنوع نیمه اتومات و تمام اتوماتیک وجود داشته و در دو نوع حرارتی و سرد موجود می باشد. در مدل حرارتی، سلفون به واسطه حرارت نشست بهتری روی سطح چاپی دارد. مزیت خوب سلفون نسبت  بهUV  ، استحکامی است که به سطح چاپی میدهد و در ضمن احتمال ترک خوردن را از بین می برد و همینطور از نظر بهداشتی ضریب اطمینان بالایی دارد. 

روکش یووی در چاپ جعبه

پوشش UV برجسته و کاملا مشخص است. یووی یک لایه پوششی برای براق کردن کار است که باعث چشم نوازتر شدن محصول چاپی می شود. این نوع چاپ به همان شیوه سیلک اسکرین انجام می شود و نوع مواد مصرفی ، کار را مات یا براق می کند. معمولا ترکیب هر دو UV مات و براق را برای مشخص کردن قسمت های مختلف یک کار چاپی به کار میگیرند. ماده مصرفی در این نوع پوشش به روش ماورا بنفش خشک می شود و دلیل نام گذاری آن نیز به همین خاطر است.

قشر پوشش در این شیوه بیشتر از افست و لترپرس است.پس از چاپ رنگ مخصوص و جذب پودر در محل چاپ شده و گذر از اشعه و حرارت یووی , سطح چایی برجسته و متمایز از سایر نقاط می شود. هر چند در اینجا این روش به عنوان پوشش تزینی مطرح شده است ولی این شیوه به عنوان تکنیک مستقل چایی قابل بحث است که ویژگی منحصر به فرد آن برجستگی سطوح رنگ های چاپ شده است. با پیشرفتهای صورت گرفته در صنعت چاپ طی سال های اخیر نوعی یووی با نام یووی موضعی نیز به وجود آمده است. همانطور که از نام این عملیات مشخص است،تنها نقاطی که توسط کلیشه مشخص می شود یووی زده می شود. یووی شنی و یووی اکلیلی نیز طی سال های اخیر به وجود آمده که از آنها نیز می توان برای زیباتر کردن کار استفاده کرد.

روکش ورنی در چاپ جعبه

ورنی گرم: ورنی گرم را به همان شیوه سیلک اسکرین بر روی مواد چاپ می کنند.به دلیل وجود مواد نفتی در ماده ورنی گرم ،معمولا کاتالوگ یا بروشور که با پوشش ورنی گرم چاپ شده اند بوی نامطبوعی از خود ساطع می نمایند. امروزه اسانس های خوشبو کننده به ورنی افزوده می شود تا بوی نامطبوع آن را کاهش دهد.

ورنی سرد: ورنی سرد یا ورنی چاپ را با ماشین افست بر روی کار چاپی،چاپ میکنند و تنها پوششی برای تثبیت رنگ است و تقریبا هیچگونه جلا و درخشندگی ندارد. استاندارد های بهداشتی استفاده از ورنی و یووی را برای بسته بندی های بهداشتی ممنوع می داند زیرا ممکن است این مواد شیمیایی بر روی محصولات تاثیر گذار باشد و برای سلامتی انسان مضر باشد.

برجسته کاری و طلاکوبی برای چاپ جعبه

برجسته کاری و طلا کوبی از جمله شیوه های موثری است که در افزایش زیبایی جعبه و ایجاد جلوه های بصری ویژه در آن مورد استفاده واقع می شود. انواع شیوه های برجسته کاری را میتوان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:

  • برجسته کاری ساده ،که معمولا با طلاکوبی استفاده می شود.
  • برجسته کاری نا اشکار ،که تنها منجر به برجستگی سطح می شود و از طلاکوبی  یا مرکب در ان سطح استفاده نمی شود.
  • برجسته کاری انطباق یافته ،که سطح برجسته با عناصر چاپ شده یا طلاکوبی شده انطباق می یابد.
  • برجسته کاری ترکیبی ،که در این حالت ,همزمان عملیات برجسته کاری و طلاکوبی توسط یک قالب انجام میشود.
  • برجسته کاری پاستلی ،که با ایجاد سایه های رنگی در سطح کار همراه است
  • برجسته کاری پرداخت کاری شده ،که سطح کار حالتی صیقلی و لعاب خورده می یابد.
  • داغ زنی ،که با افزایش حرارت انجام می شود.
برش و قالب تیغ در چاپ جعبه

ساخت قالب و تیغ برای کارهای چاپی جز جدا نشدنی از چاپ می باشد. اولین مرحله برای چاپ و تولید جعبه مقوایی،طراحی و ساختار جعبه می باشد که با توجه به اندازه و ساختار جعبه برای آن قالب طراحی و ساخته  می شود . طراحی قالب باید دقیق باشد و قبل ساخت آن باید نمونه 3 بعدی از جعبه چاپ شود و نمونه گیری گردد تا در صورت اشکال اصلاح گردد و سپس برای ساخت قالب اقدام گردد.قالب تیغ و قالب برجسته را میتوان بر روی یک قالب قرار داد و به طور همزمان عمل تیغ زنی و برجسته سازی را انجام داد.این عمل برای داشتن دقت بالا توسط دستگاه های BOBBSTانجام می شود.اما برای دستگاه لترپرس باید قالب تیغ و قالب برجسته جدا باشد.

تمام حقوق و مطالب منتشر شده در اینجا برای سایت سپاس محفوظ است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد