چاپ جعبه

جهت مشاوره رایگان و سفارش آسان و سریع با شماره 09127423874 تماس حاصل فرمایید

چاپ جعبه (box printing)

   چاپ جعبه مهمترین و تخصصی ترین بخش فعالیت چاپ سه پاس می باشد. ما در مجموعه چاپ سه پاس به صورت تخصصی بر روی چاپ انواع جعبه تمرکز داشته و توانسته ایم با بسیاری از شرکت های سراسر کشور همکاری کنیم. سعی ما بر این است تا با ارائه مطالب مهم و کاربردی شما عزیزان را برای انتخاب بهترین بسته بندی راهنمایی کنیم.

جعبه و بسته بندی لباس هر محصولی می باشد و این لباس معرف محصول. هر چقد بسته بندی شما در چشم مصرف کننده جذاب باشد او را برای خرید محصول شما ترغیب خواهد کرد. چاپ جعبه شامل مراحل طراحی،نمونه گیری،چاپ و خدمات تکمیلی می شود. برای چاپ جعبه و یا استعلام قیمت چاپ جعبه برای محصول خود ابتدا باید اندازه محصول (طول،عرض،ارتفاع) وزن محصول،تعداد و… را در اختیار چاپخانه قرار دهید تا با توجه به ساختار محصول بتوان کمترین قیمت را برای جعبه مد نظر محاسبه نمود. این نکته را در نظر داشته باشید که به دلیل ثابت بودن هزینه هایی مانند هزینه طراحی،زینک، قالب و… در صورت پایین بودن تیراژ جعبه،قیمت تمام شده یک عدد جعبه در مقایسه با تیراژهای بالاتر بسیار گرانتر خواهد بود.

ما در مجموعه خود این امکان را داریم که قبل از اختصاص هزینه های گزاف برای چاپ،نمونه گیری رایگان انجام دهیم تا بتوان ساختار و سایز جعبه را با محصول تطابق داد تا در صورت ایراد در بسته بندی از هدر رفت وقت و هزینه جلوگیری کرد.

برای مشاوره رایگان و تخصصی در رابطه با چاپ انواع جعبه،استعلام قیمت و نمونه گیری رایگان با شماره 09127423874 تماس حاصل فرمایید .

پاسخگوی شما عزیزان در تلگرام و واتس آپ خواهیم بود.

انواع جعبه مقوایی

چاپ جعبه های مقوایی دنیای بسیار وسیعی دارد که برای هر محصول می توان به صورت تخصصی مطالب مفید ارائه داد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع جعبه های مقوایی بر روی لینک های زیر کلیک نمایید.

1- چاپ جعبه دستمال کاغذی

2- چاپ جعبه لامپ

3- چاپ جعبه پودر لباسشویی

4- چاپ جعبه چای

5- چاپ جعبه دارو

6- چاپ جعبه شیرینی

7- چاپ جعبه لوازم یدکی

8- چاپ جعبه ماسک

9- چاپ جعبه پیراهن

10- چاپ کارتن

به طور استاندارد جعبه های دارویی بر روی مقوا ایندر برد چاپ میشود. جعبه مقوایی ایندربرد با توجه به نوع و جنس مقوا کیفیت کارچاپ شده بالا بوده و استحکام مورد نیاز را نیز دارد. چاپ جعبه های دارو به طور استاندارد ساده انجام می شود،به این صورت که در یک طرف جعبه دارو،اطلاعات سازنده و مشخصات دارو به صورت فارسی چاپ می شود و در طرف دیگر همان مشخصات به صورت انگلیسی. مقواهای ایندربرد با نام مقواهای بهداشتی در بازار شناخته شده اند که این علت باعث استفاده این مقوا برای جعبه های دارویی شده است.

جعبه های بهداشتی به جعبه هایی اطلاق می شود که برای بسته بندی محصولاتی مانند دارو،محصولات غذایی و یا  لوازم بهداشتی آرایشی استفاده می شود. جعبه های بهداشتی که برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود با پوشش هایی مانند پلی اتیلن محافظت می شود یا خود محصول طوری بسته بندی می شود که تماس مستقیم با مقوا نداشته باشد. 

چاپ جعبه های دستمال کاغذی بر روی مقوا پشت طوسی صورت می گیرد. دستمال کاغذی در اندازه های 100 برگی،200 برگی و 300 برگی تولید می شود که با توجه به این موضوع جعبه و بسته بندی برای دستمال کاغذی طراحی می شود.

چاپ جعبه های لمینتی (laminate): در لغت به معنای چسباندن است و در صنایع بسته بندی به معنای چسباندن یک سطح کاغذ یا مقوا یا گلاسه چاپ شده به سطح انواع کارتن اطلاق می گردد. دسته بندی جعبه های لمینیتی براساس کارتن مورد استفاده در لایه زیرین لمینت دسته بندی می گردد. این نوع از جعبه ها عموما دارای استحکام بسیار بالایی می باشند و در صنایع بسته بندی سنگین مورد استفاده قرار میگیرند. معمولا جعبه های لمینتی به عنوان بسته بندی دوم (بسته بندی اول توسط جعبه های بهداشتی صورت می گیرد) استفاده می شود .چاپ جعبه کارتنی نیز برای بسته بندی کلی استفاده می شود و به عنوان جعبه مادر برای حمل و نقل جعبه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. جعبه های کارتنی مادر،هم به صورت لمینتی و هم به صورت خام تولید می شوند. جعبه های کارتنی لمینتی دارای چاپ 4 رنگ افست می باشند اما کارتن های خام میتواند بدون چاپ و یا چاپ تک رنگ باشند. چاپ و جعبه سازی شامل چاپ و انجام مراحل جعبه سازی می باشد که مکمل یکدیگر می باشند و مجموعه هایی که توانایی چاپ و جعبه سازی را داشته باشند بسیار موفق خواهند بود.

جعبه های پیراهنی در حالت کلی به جعبه هایی گفته می شود که برای بسته بندی پوشاک استفاده می شود.ساختار این جعبه ها به صورت 2 تکه بوده و به صورت درب و زیره می باشند.این جعبه ها معمولا با عملیات های تکمیلی مانند طلاکوب،سلفون و برجسته سازی،چشم نواز تر و شیک می شوند تا بتوان به عنوان کادو از آن استفاده کرد. به همراه جعبه های پیراهنی که برای بسته بندی پیراهن استفاده می شود،یک مقوا برای حفظ این محصول در بین آن قرار میگیرد که به مقوای داخل پیراهن معروف است. این مقوا دارای ساختار و شکل متناسب با پیراهن می باشد که چاپ و طرحی بر روی آن نیست و تنها تیغ زنی می شود.

ساختار جعبه های جوراب نیز مانند جعبه پیراهنی می باشد و به صورت دو تکه تولید می شوند. درب و زیره جعبه جوراب مقوا 300 گرم پشت طوسی و یا ایندربرد می باشد. زیره این جعبه نیز به درخواست مشتری می تواند چاپ شود و یا یک رنگ تمپلات جهت زیبایی بیشتر داشته باشد. درب جعبه نیز میتواند سلفون کشی، طلاکوب و یا برجسته سازی شود. اتیکت های جوراب طرحی همانند جعبه دارند و به صورت یک پک زیبا به همراه جعبه در اختیار مشتری قرار میگیرد. تمام عملیات های تکمیلی را نیز می توان بر روی اتیکت  نیز انجام داد.

ما در مجموعه خود بر روی چاپ جعبه های پیراهن و لیبل جوراب تمرکز زیادی داشته و تجربه بسیاری در این زمینه داریم. جهت مشاهده نمونه کارهای ما به بخش نمونه کارها مراجعه نمایید.

مزایای چاپ جعبه مقوایی

1- در مقابل پاره شدن ، کشش و فشار مقاوم و محکم است.
2- کاغذ قابل بازیافت بوده و در محیط سریعا تجزیه می شود.
3- دارای قابلیت چاپ و رنگ برای تبلیغات می باشد لذا فروش را بالا میبرد.
4- در هنگام تهیه کاغذ و مواد اولیه این بسته ها را می توان بصورت مقاوم به رطوبت . تهیه نمود.
5- قابلیت بسته بندی اقلام بهداشتی نظیر دستمال کاغذی را دارد.
6- مواد اولیه کاغذ ارزان بوده و از منابع طبیعی تهیه می شود.
7- به منظور تهویه بسته های کاغذی و مقوایی با توجه به نوع محصول می توان به راحتی سوراخی تهیه نمود.
8- بسته های مقوایی تا حد زیادی در مقابل افزایش و یا کاهش دما محصولات را محافظت مینماید.
9- به ابعاد و اشکال مختلف و به تبعیت از شکل محصول ، طریقه عمل و……می توان آنها را طراحی نمود.
10- در صورت تکان ها و حرکات ناشی از حمل ونقل مانع از آسیب رسیدن به محصول می شوند. و در صورت برخورد محصول با بدنه بسته دچار خسارت نمی شوند.

نکات فنی درباره چاپ جعبه با انواع مقوا

چاپ و تولید جعبه با انواع مختلفی از مقوا قابل انجام است : 

مقوای پشت طوسی (Grey Back Box): 

استفاده از مقوای پشت طوسی به علت بازیافتی بودن لایه ی زیرین آن، معمولا در چاپ و بسته بندی جعبه هایی استفاده می شود که تماس مستقیم مقوا با محصول مهم نباشد. در حالت کلی استفاده از مقوا پشت طوسی برای بسته بندی مواد غذایی و دارویی از نظر قانونی ممنوع است. این جعبه ها معمولا برای بسته بندی انواع ابزار و قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. طی سال های اخیر مقواهای پشت سفید که از جنس مقواهای پشت طوسی هستند تولید شده اند. مقواهای پشت سفید را میتوان برای جعبه هایی نظیر چای و یا محصولی که تماس مستقیم با مقوا ندارد را استفاده کرد.

گراماژ این نوع مقوا معمولا از ۲۳۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰ الی ۵۰۰ گرم می باشد. گرماژ مقوای مصرفی معمولا بر اساس وزن قطعه ای که داخل جعبه قرار می گیرد و سایز جعبه انتخاب می شود. کیفیت جعبه و بسته بندی که با مقوا گرم بالا چاپ و تولید شده در مقایسه با مقواهای گرم پایین،بالاتر بوده و به مراتب قیمت تمام شده آن نیز بیشتر است 

مقوای پشت سفید (White Back Box): 

از این نوع مقوا بیشتر جهت تولید جعبه های دارویی و جعبه های آرایشی و بهداشتی نظیر دستمال کاغذی، خمیر دندان، شیرینی، سیگار و جعبه انواع حبوبات و … مورد استفاده قرار می گیرد. به علت بالا بودن کیفیت بافت پشت مقوا که از مواد اولیه کاملا مرغوب و دست اول استفاده گشته این نوع مقوا از نظر بهداشتی دارای رتبه بالایی است و با نام ایندربرد شناخته می شود. از خصوصیات مقواهای ایندربرد به مقاومت بالاتر در برابر خم کردن (سختی بیشتر) نسبت به مقوای پشت طوسی،کیفیت چاپ بالاتر و براقیت در رو و پشت آن میتوان اشاره کرد.

طرح 3 بعدی جعبه

با توجه به متنوع بودن ساختار جعبه های بسته بندی و همچنین آشنایی شما عزیزان با ساختار جعبه ها،تعدادی از انواع جعبه را در ابتدای همین صفحه قرار داده ایم. شما عزیزان می توانید با در نظر گرفتن نوع بسته بندی و مشاوره با متخصصین ما در کوتاه ترین زمان طراحی و نمونه گیری جعبه مد نظر خود را بدست آورید و برای تولید در تیراژ بالا تصمیم گیری نمایید. با توجه به اینکه طرح های 3 بعدی ارائه شده متناسب با بازار کشور در نظر گرفته شده است،این امکان نیز وجود دارد که در صورت مد نظر داشتن نمونه خاص از بسته بندی،طرح و یا ساختار بسته بندی را از طریق راه های ارتباطی برای ما ارسال نمایید تا مراحل نمونه گیری را انجام داده و برای شما ارسال نماییم.
ما در مجموعه خود این امکان را نیز فراهم کرده ایم که در صورت داشتن طرح گرافیکی از جعبه خود ما میتوانیم طرح را به صورت 3 بعدی برای شما طراحی کنیم تا بتوانید یک دید کلی از بسته بندی مد نظر خود بدست آورید.
 

مراحل طراحی و چاپ جعبه

 1- برای طراحی جعبه های بسته بندی ابتدا باید اطلاعاتی در مورد صلیقه بازار،وزن محصول،نوع محصول،مکان و زمان استفاده و … در اختیار طراح قرار داد تا بتوان طرحی طراحی کرد که متناسب با موارد ذکر شده باشد. در نتیجه سعی کنید در مشاوره با طراح اطلاعات مناسب در اختیار وی قرار دهید. نمونه طراحی جعبه را نیز می توان به صورت 3 بعدی طراحی کرد تا بتوان دید کلی از بسته بندی بدست آورد
2- برای شروع طراحی یک بسته بندی،ابتدا باید ساختار بسته بندی مشخص شود و بررسی های لازم جهت سهولت بسته بندی در کارخانه مورد نظر صورت گیرد. جعبه نهایی باید کاملا مطابق با نیاز مشتری باشد و از نظر سایز و زیبایی ایرادی نداشته باشد. این نکته را در نظر بگیرید که در صورت ساخته شدن قالب امکان اعمال تغییرات بر روی آن وجود ندارد. در نتیجه باید طرح تیغ جعبه از نظر هر نظر تایید شده باشد تا برای ساخت قالب اقدام گردد.
3- پس از طراحی ساختار جعبه و طراحی طرح تیغ بسته بندی،طرح مورد نظر طراحی می شود. طرح باید با خط تیغ انطباق یابد تا مشکلی بعد از تیغ زنی پیش نیاید.
4- پس از نهایی شدن طرح،کار برای لیتوگرافی ارسال می شود. فایل مورد نظر باید با فرمت های استاندارد ارسال شود تا تغییری در رنگ و ساختار فایل به وجود نیاید زیرا در غیر این صورت کار چاپی با طرح اختلاف خواهد داشت.
5- برای هر کار چاپی تمام رنگی،نیاز به یک دست زینک می باشد تا بتوان کار را چاپ کرد. این هزینه در شروع کار انجام می شود و برای دفعات بعدی برای چاپ مجدد نیاز به هزینه دوباره نمی باشد.

محاسبه قیمت چاپ جعبه

یکی از دغدغه های تولید کنندگان گرامی برای چاپ جعبه قیمت تمام شده جعبه می باشد. عوامل مهمی نظیر نوع متریال مورد استفاده،تیراژ جعبه،تعداد رنگ چاپی ،هزینه قالب و زینک و عملیات پس از چاپ بر روی قیمت تمام شده جعبه تاثیر گذار می باشد.

مهمترین عامل تعیین کننده در قیمت جعبه نوع مقوا مورد استفاده می باشد. دو نوع مقوا برای چاپ جعبه استفاده می شود :

1- مقوا پشت طوسی

2- مقوا ایندربرد

مقوا پشت طوسی نسبت به مقوا ایندربرد ارزانتر می باشد. این مقوا (پشت طوسی) در دو نوع ایرانی و خارجی تولید می شود که نوع ایرانی آن قیمت کمتری داشته و کیفیت پایین تری نسبت به برند خارجی دارد. نکته مهم بعد از انتخاب نوع مقوا برای چاپ جعبه،گرماژ مقوا می باشد. مقواهای گرم پایین در قیمت تمام شده جعبه تاثیر زیادی دارند. این نکته را به یاد داشته باشید برای استعلام قیمت جعبه مد نظر خود نوع مقوا و گرماژ آن را از چاپخانه بپرسید. زیرا موارد ذکر شده تاثیر بسیار زیادی در کیفیت جعبه خواهد داشت و قیمت پایین تضمین کننده کیفیت بالا نخواهد بود.

با توجه به وجود هزینه های ثابت مانند دستمزد چاپ،هزینه قالب و هزینه زینک در صورتی که تیراژ کار شما پایین باشد قیمت نهایی جعبه بالا خواهد بود در نتیجه سعی کنید تیراژی مناسب برای چاپ جعبه در نظر بگیرید تا قیمت تمام شده مقرون به صرفه باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که هزینه قالب و زینک برای شروع کار بوده و برای چاپ در دفعات بعدی هزینه ای نخواهد داشت.

از دیگر عوامل مهم و تاثیر گذار در قیمت جعبه،عملیات پس از چاپ نظیر سلفون،یووی،برجسته و طلاکوب و… می باشد. دراستعلام قیمت تمام موارد ذکر شده را در نظر بگیرید تا بتوانید بهینه ترین قیمت را برای چاپ جعبه بدست آورید.

انواع پوشش ها برای چاپ جعبه

هنگامی که از کاغذ یا مقوای گلاسه برای چاپ استفاده می شود, برای محافظت بیشتر از سطح چاپ پوشش برای آن در نظر گرفته می شود. روش های متفاوتی برای پوشش چاپ وجود دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شوند:سیلک، لترپرس ،افست.

روکش سلفون در چاپ جعبه 

بخش دیگر از انواع متداول پوشش به کار گرفته شده، نمونه ای است که سلفون نام دارد که توسط دستگاه سلفون کش،بر روی کار چاپی قرار میگیرد. در این روش لایه ای از پوشش BOPP روی سطح کار چسبانده می شود و انواع متفاوتی نظیر مات , براق دارد. البته دستگاه های مورد استفاده در این بخش،با تنوع نیمه اتومات و تمام اتوماتیک وجود داشته و در دو نوع حرارتی و سرد موجود می باشد. در مدل حرارتی، سلفون به واسطه حرارت نشست بهتری روی سطح چاپی دارد. مزیت خوب سلفون نسبت  بهUV  ، استحکامی است که به سطح چاپی میدهد و در ضمن احتمال ترک خوردن را از بین می برد و همینطور از نظر بهداشتی ضریب اطمینان بالایی دارد. 

روکش یووی در چاپ جعبه

پوشش UV برجسته و کاملا مشخص است. یووی یک لایه پوششی برای براق کردن کار است که باعث چشم نوازتر شدن محصول چاپی می شود. این نوع چاپ به همان شیوه سیلک اسکرین انجام می شود و نوع مواد مصرفی ، کار را مات یا براق می کند. معمولا ترکیب هر دو UV مات و براق را برای مشخص کردن قسمت های مختلف یک کار چاپی به کار میگیرند. ماده مصرفی در این نوع پوشش به روش ماورا بنفش خشک می شود و دلیل نام گذاری آن نیز به همین خاطر است.

قشر پوشش در این شیوه بیشتر از افست و لترپرس است.پس از چاپ رنگ مخصوص و جذب پودر در محل چاپ شده و گذر از اشعه و حرارت یووی , سطح چایی برجسته و متمایز از سایر نقاط می شود. هر چند در اینجا این روش به عنوان پوشش تزینی مطرح شده است ولی این شیوه به عنوان تکنیک مستقل چایی قابل بحث است که ویژگی منحصر به فرد آن برجستگی سطوح رنگ های چاپ شده است. با پیشرفتهای صورت گرفته در صنعت چاپ طی سال های اخیر نوعی یووی با نام یووی موضعی نیز به وجود آمده است. همانطور که از نام این عملیات مشخص است،تنها نقاطی که توسط کلیشه مشخص می شود یووی زده می شود. یووی شنی و یووی اکلیلی نیز طی سال های اخیر به وجود آمده که از آنها نیز می توان برای زیباتر کردن کار استفاده کرد.

روکش ورنی در چاپ جعبه

ورنی گرم: ورنی گرم را به همان شیوه سیلک اسکرین بر روی مواد چاپ می کنند.به دلیل وجود مواد نفتی در ماده ورنی گرم ،معمولا کاتالوگ یا بروشور که با پوشش ورنی گرم چاپ شده اند بوی نامطبوعی از خود ساطع می نمایند. امروزه اسانس های خوشبو کننده به ورنی افزوده می شود تا بوی نامطبوع آن را کاهش دهد.

ورنی سرد: ورنی سرد یا ورنی چاپ را با ماشین افست بر روی کار چاپی،چاپ میکنند و تنها پوششی برای تثبیت رنگ است و تقریبا هیچگونه جلا و درخشندگی ندارد. استاندارد های بهداشتی استفاده از ورنی و یووی را برای بسته بندی های بهداشتی ممنوع می داند زیرا ممکن است این مواد شیمیایی بر روی محصولات تاثیر گذار باشد و برای سلامتی انسان مضر باشد.

برجسته کاری و طلاکوبی برای چاپ جعبه

برجسته کاری و طلا کوبی از جمله شیوه های موثری است که در افزایش زیبایی جعبه و ایجاد جلوه های بصری ویژه در آن مورد استفاده واقع می شود. انواع شیوه های برجسته کاری را میتوان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:

  • برجسته کاری ساده ،که معمولا با طلاکوبی استفاده می شود.
  • برجسته کاری نا اشکار ،که تنها منجر به برجستگی سطح می شود و از طلاکوبی  یا مرکب در ان سطح استفاده نمی شود.
  • برجسته کاری انطباق یافته ،که سطح برجسته با عناصر چاپ شده یا طلاکوبی شده انطباق می یابد.
  • برجسته کاری ترکیبی ،که در این حالت ,همزمان عملیات برجسته کاری و طلاکوبی توسط یک قالب انجام میشود.
  • برجسته کاری پاستلی ،که با ایجاد سایه های رنگی در سطح کار همراه است
  • برجسته کاری پرداخت کاری شده ،که سطح کار حالتی صیقلی و لعاب خورده می یابد.
  • داغ زنی ،که با افزایش حرارت انجام می شود.

برش و قالب تیغ در چاپ جعبه

ساخت قالب و تیغ برای کارهای چاپی جز جدا نشدنی از چاپ می باشد. اولین مرحله برای چاپ و تولید جعبه مقوایی،طراحی و ساختار جعبه می باشد که با توجه به اندازه و ساختار جعبه برای آن قالب طراحی و ساخته  می شود . طراحی قالب باید دقیق باشد و قبل ساخت آن باید نمونه 3 بعدی از جعبه چاپ شود و نمونه گیری گردد تا در صورت اشکال اصلاح گردد و سپس برای ساخت قالب اقدام گردد.قالب تیغ و قالب برجسته را میتوان بر روی یک قالب قرار داد و به طور همزمان عمل تیغ زنی و برجسته سازی را انجام داد.این عمل برای داشتن دقت بالا توسط دستگاه های BOBBST انجام می شود.اما برای دستگاه لترپرس باید قالب تیغ و قالب برجسته جدا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق و مطالب منتشر شده در اینجا برای سایت سپاس محفوظ است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد