چاپ جعبه

در دنیای پر رقابت امروز که فرصت هر کالا برای خود نمایی و جذب مشتری فقط چند ثانیه است چاپ جعبه های لوکس بسیار حائز اهمیت است. بی شک کالایی برنده رقابت است که جذاب و چشم نواز تر باشد.

در واقع بسته بندی چهره و شخصیت کالاست و مشتری از طریق آن محصول را شناسایی می کند. یکی از وظایف تبلیغات این است که تصویر بسته بندی را در ذهن مشتری حک کند.لازم است که یک بسته بندی به آسانی مشخص و در قفسه فروشگاه قابل تشخیص باشد. چاپ جعبه و یا بسته بندی محصول،به غیر از معرفی محصول وظیفه حفاظت از آن را نیز دارد.بسیاری از محصولات باید در برابر ضربات احتمالی محافظت گردند.برای همین منظور از مقواهای گرم بالا در چاپ جعبه استفاده می شود.به عنوان مثال جعبه های لوازم یدکی در مقوا پشت طوسی 300 گرم و یا ایندربرد 300 گرم چاپ می شود. ما در مجموعه چاپ سه پاس با در اختیار داشتن ماشین آلات به روز دنیا توانایی چاپ انواع جعبه نظیر جعبه های دارویی،بهداشتی،لمینتی،جعبه های لوازم یدکی خودرو،جعبه های پیراهنی و یا جعبه های بسته بندی پوشاک و…. را داریم

برای دیدن نمونه کارهای ما به بخش نمونه کارها مراجعه فرمایید.

 

 

 

تعریف بسته بندی

ازديدگاه مختلف تعاريف متفاوتي دارد ولي به زبان ساده ميتوان آن را مرتب كردن و يك نوع نظم و انظباط ناميد.
از ديدگاه توليد : بسته بندي خط پاياني زنجير توليد است؛
واز ديدگاه فروش و بازرگاني:بسته بندي هويت يك كالا است.
ازديدگاه مشتري: بسته بندي محافظ كالا است…

چاپ انواع جعبه شیرینی

به دلیل تنوع در وزن شیرینی ها و همچنین مقدار مورد نیاز مشتری،چاپ جعبه شیرینی نیز تنوع بالایی دارد.میتوان جعبه های شیرینی را به صورت دو تکه(زیره و رویه) و یا یکپارچه چاپ کرد که در واقع جعبه های یک پارچه برای بسته بندی دسرهای تولیدی در قنادی بسیار مناسب می باشد. در چاپ رویه جعبه شیرینی قیمت مقوا،دستمزد چاپ و تیغ زنی عوامل تعیین کننده در قیمت جعبه شیرینی می باشد و زیره جعبه شیرینی به صورت کیلویی عرضه میشود.مراحل تکمیلی برای جعبه های شیرنی شامل امباس،طلاکوبی و تیغ زنی میشود.

برای مطالعه تخصصی در رابطه با انواع جعبه های شیرینی کلیک فرمایید

 

چاپ جعبه دستمال کاغذی

یکی از جعبه های بسیار پر مصرف و کاربردی  چاپ جعبه دستمال کاغذی می باشد. دستمال کاغذی یکی از آن کالا‌هایی است که تقریبا همه ما در طول روز از آن استفاده می‌کنیم و استفاده از آن به یک مکان یا شرایط خاص محدود نمی‌شود. یکبار مصرف بودن دستمال کاغذی یکی از ویژگی‌های آن است که همزمان با افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت بهداشت، مردم را به استفاده از آن ترغیب می‌کند. با این حال سرانه مصرف دستمال کاغذی در خاورمیانه هنوز هم بسیار پایین تر از سایر نقاط جهان است. بازار دستمال کاغذی یکی از آن بازار‌هایی است …

برای مطالعه تخصصی در رابطه با انواع جعبه های دستمال کاغذی کلیک فرمایید

اهداف بسته بندي :

 حفاظت: بسته بندي باعث ميشود كه قطعات از نظر كمي وكيفي درمعرض آسيب ديدگي كمتري قرار گيرند.
 سهولت: بسته بندي باعث سهولت در شناسائي ، نگهداري ، جابجائي ، شمارش ، تقسيم بندي ، راحتي دسترسي در انبار و …… ميشود.
شناسائي: يكي از بهترين روش شناساندن كالا به بازار ومردم از طريق بسته بندي مناسب ميباشد بطوريكه امروزه بدليل حساسيت بسته بندي دركشورهاي پيشرفته علم مهندسي بسته بندي بصورت آكادميك در دانشگاه ها تدريس ميشود.
بسته بندي مناسب كالا يكي ازبهترين روش بازاريابي محسوب ميشود.

‍ چرا بسته بندی مهم است.. ؟؟؟

بسته‌بندی محصولات معمولاً به منظور محافظت از محصول، ایجاد اطمینان از کالا، راحتی، ایجاد ارتباط با مشتری، ایجاد فرصت استفاده مجدد از بسته‌بندی، تقسیم بازار، گسترش دوره حیات محصول، متمایز کردن محصول و بهره‌برداری بیشتر از بازارهای بالقوه در نظر گرفته شده است.در طراحی بسته‌بندی محصولات باید در مورد هزینه، اندازه، جنس، شکل، رنگ‌آمیزی، ترکیب اقلام در بسته‌بندی و هویت فیزیکی آن دقت شود. این امر مستلزم تحقیق در مورد بازارهای نهایی مصرف، تجزیه و تحلیل موضع محصول در بازار و خلاقیت در طراحی می‌باشد.

تاثیر بسته بندی بر روی مشتری

افراد بسیاری در هنگام خرید خود، تحت تاثیر بسته بندی کالا قرار می‌‌گیرند، زیرا بسته بندی یک طراحی ویژه است که واکنش احساسی مثبت ایجاد می‌کند و مشتری در ابتدا با بسته بندی محصول مورد نیازش مواجه می‌‌شود و در نتیجه تاثیر بسیار زیادی در انتخاب شدن کالا از سوی آن‌‌ها و فروش محصول دارد. وقتی که بسته بندی مستقیما بر تصمیم خرید تاثیر گذار نباشد، مثل وقتی که به طور آنلاین خرید می‌کنید، مشتری بعد از خرید، بسته بندی کالای خود را خواهد دید و همین موضوع تاثیر ذهنیت مثبت و یا منفی مشتری بر خرید خود را به طور فزاینده‌ای افزایش میدهد. متخصصان بر این عقیده‌اند که اهمیتی ندارد که چه زمانی مشتری بسته بندی کالای شما را ببیند، در هر صورت بسته بندی کالا تاثیر بسزایی‌هم بر میزان فروش و‌هم بر رضایت مشتریانتان خواهد داشت. در نظر گرفتن یک بسته بندی سفارشی خوب باید جزو اولویت‌های تیم طراحی و توسعه محصول شما باشد

اهمیت بسته بندی در برندسازی

مهم ترین عاملی که یک برند را ماندگار و ریشه هایش را استوار می‌کند، خرید کردن دوباره و دوباره مشتریان از آن برند است. بارها و بارها در این وبسایت و جاهای دیگر اشاره کرده ایم که ترغیب کردن مشتریان قدیمی به تکرار خرید برایتان بسیار ارزان‌تر از یافتن مشتریان جدید تمام خواهد شد. مطالعات نشان میدهد حدود ۵٢ درصد از مصرف کنندگانی که به صورت آنلاین خرید کرده و با یک بسته بندی زیبا و تحسین برانگیز مواجه شده اند، بار دیگر از این برند خرید خواهند کرد.‌ آنها پی بردند که از هر ١٠ مشتری، ۴ نفرشان تصویر بسته بندی منحصر به فرد و محبوبشان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند.ارزش بسته بندی با کیفیت و مرغوب فراتر از خلق تجربه ای ماندگار در ذهن مشتریان است و می تواند تأثیرات مطلوبی در فعالیت های بازاریابی شما داشته باشد. زمانی که فرد یک بسته بندی متفاوت و چشم نواز را باز می‌کنند دیگر آنلاین بودن سفارش برایش مطرح نیست و می‌خواهد تجربه دلنشین خود را در شبکه های اجتماعی با دیگران در میان بگذارد. توصیه های آنلاین و به اشتراک گذاشتن این تجربه در شبکه های اجتماعی به وفاداری مشتریان دامن می‌زند و باعث می‌شود افراد بیشتری با برند شما آشنا شوند. اساساً مردم دوست دارند در مورد تجربیات خود با دیگران صحبت کنند.

چاپ انواع جعبه و بسته بندی

چاپ جعبه دارویی

به طور استاندارد جعبه های دارویی بر روی کاغذ ایندر برد چاپ میشود.با توجه به نوع و جنس کاغذ کیفیت کارچاپ شده بالا بوده و استحکام مورد نیاز را نیز دارد

چاپ جعبه های بهداشتی

جعبه های بهداشتی نظیر جعبه دستمال کاغذی بر روی مقوای پشت طوسی چاپ می شودجعبه های بهداشتی که برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود با پوشش هایی مانند پلی اتیلن محافظت می شود

چاپ جعبه لمینتی

جعبه های لمینتی (laminate): در لغت به معنای چسباندن است و در صنایع بسته بندی به معنای چسباندن یک سطح کاغذ یا مقوای چاپ شده به سطح انواع کارتن اطلاق می گردد، دسته بندی جعبه های لمینیتی براساس کارتن مورد استفاده در لایه زیرین لمینیت دسته بندی می گردد. وضعیت بهداشتی این کارتن ها مطرح نیست، این نوع از جعبه ها عمومن دارای استحکام بسیار بالایی نسبت به انواع جعبه های بالا می باشند و در صنایع بسته بندی سنگین مورد استفاده قرار میگیرند، معمولن جعبه های لمینیتی به عنوان بسته بندی دوم (بسته بندی اول توسط جعبه های بهداشتی صورت می گیرد) استفاده می شود که در اصطلاح تجاری بوکس نامیده می شود، جعبه های انواع دستگیره های درب، جعبه های بزرگ چای از این نوع بسته بندی محسوب می گردد.

چاپ جعبه های پیراهنی و بسته بندی پوشاک

جعبه های پیراهنی در حالت کلی به جعبه هایی گفته می شود که برای بسته بندی پوشاک استفاده می شود.

ما در مجموعه چاپ سه پاس به صورت تخصصی بر روی چاپ جعبه های پیراهنی و اتیکت برای جوراب تمرکز داشته و تجربه بسیاری در این زمینه داریم.جعبه و اتیکت جوراب بر روی مقوا پشت طوسی و ایندربرد چاپ می شود که پس از انجام مراحل تکمیلی،تیغ زنی شده و آماده می شود.

مزایای بسته بندی کاغذی و مقوایی

۱- کاغذ از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است
۲- قابلیت شکل و چاپ پذیری خوبی را دارد.
۳- در مقابل پاره شدن ، کشش و فشار مقاوم و محکم است.
۴- کاغذ قابل بازیافت بوده و در محیط سریعا تجزیه می شود
۵- دارای قابلیت چاپ و رنگ برای تبلیغات می باشد لذا فروش را بالا میبرد
۶- در هنگام تهیه کاغذ و مواد اولیه این بسته ها را می توان بصورت مقاوم به رطوبت . تهیه نمود.
۷- قابلیت بسته بندی اقلام بهداشتی نظیر دستمال کاغذی را دارد.
۸- مواد اولیه کاغذ ارزان بوده و از منابع طبیعی تهیه می شود
۹- به منظور تهویه بسته های کاغذی و مقوایی با توجه به نوع محصول می توان به راحتی سوراخی تهیه نمود.
۱۰- بسته های کاغذی و مقوایی تا حد زیادی در مقابل افزایش و یا کاهش دما محصولات را محافظت مینماید.
۱۱- به ابعاد و اشکال مختلف و به تبعیت از شکل محصول ، طریقه عمل و……می توان آنها را طراحی نمود
۱۲- در صورت تکانها و حرکات ناشی از حمل ونقل مانع از آسیب رسیدن به محصول می شوند و در صورت برخورد محصول با بدنه بسته دچار خسارت نمی شوند.

نکات فنی در رابطه با انواع مقوا

مقوای پشت طوسی (Grey Back Box): استفاده از مقوای پشت طوسی به علت بازیافتی بودن لایه ی زیرین آن، معمولن در جعبه هایی رایج است که از نظر بهداشتی خیلی حائز اهمیت نیستند و استفاده از آنها برای بسته بندی مواد غذایی و دارویی از نظر قانونی ممنوع است، این جعبه ها معمولن برای بسته بندی انواع ابزار و قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، گراماژ این نوع مقوا معمولن از ۲۳۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰ الی ۵۰۰ گرم می باشد. گرماژ مقوای مصرفی معمولن بر اساس وزن قطعه ای که داخل آن قرار می گیرد و سایز جعبه متغییر است. از خصوصیات این مقوا براقیت و قابلیت چاپ بالا در روی آن و نرمی در گراماژ پایین و سختی در گراماژ بالا است.

مقوای پشت سفید (White Back Box): از این نوع مقوا بیشتر جهت تولید جعبه های دارویی و جعبه های آرایشی و بهداشتی نظیر دستمال کاغذی، خمیر دندان، شیرینی، سیگار و جعبه انواع حبوبات و … مورد استفاده قرار می گیرد، به علت بالا بودن کیفیت بافت پشت مقوا که از مواد اولیه کاملن مرغوب و دست اول استفاده گشته این نوع مقوا از نظر بهداشتی دارای رتبه بالایی است، گراماژ این نوع مقوا نیز مانند مقوای پشت طوسی از ۲۳۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ، ۴۰۰ الی ۵۰۰ گرم است، از خصوصیات مقواهای پشت سفید به مقوامت بالاتر در برابر خم کردن (سختی بیشتر) نسبت به مقوای پشت طوسی و براقیت و قابلیت چاپ بالا در رو و پشت آن میتوان اشاره کرد.

مراحل تکمیلی پس از چاپ

انواع پوشش های بسته بندی

هنگامی که از کاغذ یا مقوای گلاسه برای چاپ استفاده می شود, برای محافظت بیشتر از سطح چاپ پوشش برای آن در نظر گرفته می شود. روش های متفاوتی برای پوشش چاپ وجود دارد که به سه دسته کلی تقسیم می شوند:سیلک، لترپرس ،افست.

روکش سلفون در چاپ جعبه و بسته بندی

بخش دیگراز انواع متداول پوشش به کار گرفته شده، نمونه ای است که سلفون نام دارد و خود مستقلا توسط دستگاه مخصوص این کار انجام میگیرد. در این روش لایه ای از پوشش نازک پلاستیک روی سطح کار چسبانده می شود و انواع متفاوتی نظیر مات، براق و غیره دارد. در این شیوه سلفون رول به کمک دستگاهی به وسیله چسب روی سطح کاغذ یا مقوا چسبانده می شود. البته دستگاه های مورد استفاده در این بخش با تنوع نیمه ماشینی تا ماشینی وجود داشته و دو نوع حرارتی و ساده دارد.در مدل حرارتی، سلفون به واسطه حرارت نشست بهتری روی سطح چاپی دارد. مزیت خوب سلفون نسبت  بهUV  ، استحکامی است که به سطح چاپی میدهد و در ضمن احتمال ترک خوردن را از بین می برد

روکش یووی در بسته بندی و چاپ جعبه و کارتن 

پوشش UV برجسته و کاملا مشخص است.این نوع چاپ به همان شیوه سیلک اسکرین انجام می شود و نوعی مواد مصرفی ، کار را مات یا براق می کند. معمولا ترکیب هر دو UV مات و براق را برای مشخص کردن قسمت های مختلف یک کار چاپی به کار میگیرند. ماده مصرفی در این نوع پوشش به روش ماورا بنفش خشک می شود و دلیل نام گذاری آن نیز به همین خاطر است.

قشر پوشش در این شیوه بیشتر از افست و لترپرس است.پس از چاپ رنگ مخصوص و جذب پودر در محل چاپ شده و گذر از اشعه و حرارت یووی , سطح چایی برجسته و متمایز از سایر نقاط می شود. هر چند در اینجا این روش به عنوان پوشش تزینی مطرح شده است ولی این شیوه به عنوان تکنیک مستقل چایی قابل بحث است که ویژگی منحصر به فرد آن برجستگی سطوح رنگ های چاپ شده است.

روکش ورنی در بسته بندی و چاپ جعبه

ورنی گرم: ورنی گرم را به همان شیوه سیلک اسکرین بر روی مواد چاپ می کنند.به دلیل وجود مواد نفتی در ماده ورنی گرم ،معمولا کاتالوگ یا بروشور که با پوشش ورنی گرم چاپ شده اند بوی نامطبوعی از خود ساطع می نمایند. امروزه اسانس های خوشبو کننده به ورنی افزوده می شود.

ورنی سرد: ورنی سرد یا ورنی چاپ را با ماشین افست چاپ میکنند و تنها پوششی برای تثبیت رنگ است و تقریبا هیچگونه جلا و درخشندگی ندارد.

جعبه های مقوایی

در بسته بندی هایی که از جنس مقوا ی باشند ،پس از انجام چاپ افست و در صورت لزوم ، ایجاد طرح های برجسته موجود بر روی سطح بسته بندی از طریق برجسته کاری ، مراحل لمینیت نمودن سطح چاپ شده به سطوح دیگر ,و سپس عملیات برش ، تا کردن ، و چسب زنی انجام می گردد.

  برجسته کاری و طلاکوبی در بسته بندی

برجسته کاری و طلا کوبی از جمله شیوه های موثری محسوب میگردند که در افزایش زیبایی بسته بندی و ایجاد جلوه های بصری ویژه در ان , مورد استفاده واقع می شوند. انواع شیوه های برجسته کاری را میتوان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:

  • برجسته کاری ساده ، که معمولا با طلاکوبی استفاده می شود
  • که جلوه ای مخالف برجسته کاری ایجاد می نماید
  • برجسته کاری نا اشکار ،که تنها منجر به برجستگی سطح می شود و از طلاکوبی  یا مرکب در ان سطح استفاده نمی شود.
  • برجسته کاری انطباق یافته ،که سطح برجسته با عناصر چاپ شده یا طلاکوبی شده انطباق می یابد
  • برجسته کاری ترکیبی ،که در این حالت ,همزمان عملیات برجسته کاری و طلاکوبی توسط یک قالب انجام میشود.
  • برجسته کاری پاستلی ،که با ایجاد سایه های رنگی در سطح کار همراه است
  • برجسته کاری پرداخت کاری شده ،که سطح کار حالتی صیقلی و لعاب خورده می یابد.
  • داغ زنی ،که با افزایش حرارت انجام می شود.

برش و قالب تیغ جعبه ها 

در طراحی برخی از اقلام بسته بندی ، لحاظ نمودن پارامتر هایی که امکان تهیه نمونه های جعلی مشابه را به حداقل برسانند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله این موارد میتوان به بسته بندی هایی اشاره نمود که محتوای اشیا گران قیمت و یا مواد دارویی بوده  و در واقع تنها پارامتر موید محتوی ،بسته بندی است. همچنین برخی از برند ها ،جهت کمک به شناسایی محصولات خود نسبت به نمونه های جعلی و حفظ خوشنامی برند خود در بازار فروش ،از شیوه های ضد جعل در طراحی بسته بندی و برچسب محصولات بهره می برند